Home / Quo Vadis
Oficjalnie – Henryk Sienkiewicz dostał literacką Nagrodę Nobla w 1905 roku za całokształt twórczości. Nieoficjalnie – walnie do tego przyczyniło się napisanie przez niego „Quo vadis”, powieści z czasów starożytnego Rzymu i panowania cezara Nerona z lat 54-68. To bezdyskusyjnie najbardziej znana na świecie i najbardziej uniwersalna książka Sienkiewicza. U nas kojarzy się on bardziej z trylogią, względnie z „Krzyżakami”. Świat ceni go zwłaszcza za „Quo vadis”.
Także do faktów przedstawionych w tej powieści nie należy się aż tak bardzo przywiązywać. Owszem, chrześcijanie byli w ówczesnych Rzymie prześladowani (dopiero cezar Konstantyn w 313 roku odszedł od polityki poprzedników, zakończył polowania na chrześcijan i uznał religię za państwową). Prześladował ich także Neron. Czy jednak to on stał za podpaleniem Rzymu, winę za co próbował zrzucić na wyznawców Jezusa? Nie ma dziś pewności.
Nawet w tym uniwersalnym utworze, którego akcja toczy się daleko od Polski i na setki lat przed powstanie zaczątków polskiego państwa, nawet na setki lat przez napotkaniem przez mitycznego Lecha bielika-albinosa, mamy sporo odniesień do polskiej historii. Lud Ligów, z którego pochodzi Ligia – ukochana Marka Winicjusza, głównego bohatera powieści – pochodził gdzieś z okolic dzisiejszej Polski, skąd rzymscy kupcy sprowadzali szlachetny kamień – bursztyn. Ratujący Ligię na arenie olbrzym i siłacz Ursus (po polsku Niedźwiedź) nabiera przy tym symbolicznego charakteru.
„Quo vadis” to jednak przede wszystkim niezwykła, bardzo wartka akcja na historycznym tle starożytnego Rzymu – rzadki przypadek tego typu literatury.